Emeklilere huzurevi darbesi

İstanbul’da özel huzurevleri ile huzurevi ve yaşlı bakımevlerine uygulanan ücretlerin taban fiyatına yüzde 131.69 zam yapıldı. Böylece taban fiyat 7.500 TL artı Katma Değer Vergisi (KDV), tavan fiyat ise yüzde 25 artışla 65.812 TL artı KDV olarak belirlendi. 2024 yılı boyunca geçerli olacak bu ücretlere tabanda yüzde 131.69 oranında artış yapılmasına tepki gösteren CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, emekli maaşına yüzde 49.25 oranında zam gelirken, huzurevleri için tavan olarak 65 bin 812 lira artı KDV uygulamasının, soygun olduğunu söyledi. Kanko, “Emeklinin huzuru zaten yoktu şimdi hiç kalmadı” dedi. Türkiye’deki emeklilerin, yaşlılık yıllarını huzur içinde geçirmelerinin hayal olduğunu belirten Kanko, ‘’Emekli maaşları, insanca yaşamak için gereken en temel ihtiyaçları karşılamaktan uzak, huzurevi ücretleri ise göz korkutucu derecede yüksek’’ açıklamasını yaptı.

‘ODA BİLE KİRALANMAZ’

“Yaşlı vatandaşlarımız için daha yaşanabilir koşullar oluşturmak devletin görev ve sorumluluğudur” diyen Kanko, dul maaşının 2 bin 500 liradan başladığını hatırlatarak ülkemizde yaşam koşullarının giderek ağırlaştığını ifade etti. Kanko, “Bu maaş politikası tam bir vicdansızlıktır. Türkiye’de emekliler, aldıkları maaş ile artık huzurevlerinde oda bile kiralayamıyor” diye konuştu.

Emekli maaşı ile uçurum var

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, “Emekli maaşı ile huzurevi fiyatları arasındaki uçurum onları yaşlılıkta yalnızlığa ve sefalete mahkum ediyor. Bu sadece ekonomik bir kriz değil, aynı zamanda toplumsal bir vicdan meselesidir. Emeklilerimiz sağlık hizmetlerine erişimde de ciddi zorluklar yaşıyor. Emeklilik maaşları ve huzurevi ücretleri, insan onuruna yakışır seviyelere çıkarılmalı, emeklilerimizin sosyal ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılmalı. Emeklilik, insan hayatının altın yılları olmalı’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x